• STRONA GŁOWNA
  • APARTAMENTY
  • SPRZEDAŻ MIESZKAŃ
  • O PRIMORSKO
  • KONTAKT

BULGARIANAWAKACJE.PL

SPRZEDAŻ I WYNAJEM APARTAMENTÓW

O Primorsko

O Bułgarii

Plaże

Plaża północna

Plaża centralna

Plaża perla

Rezerwat Ropotamo

 
 
O Bułgarii

Położenie geograficzne - Bułgaria leży w Europie Południowo-wschodniej, we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, na obszarze 110 911 km2. Jej terytorium ma 520 km długości i 330 km. szerokości. Granice Bułgarii wynoszą w sumie 2245 km. Bułgaria graniczy od północy z Rumunią (granica na Dunaju i lądowa w kierunku północno-wschodnim), od południa - z Grecją i Turcją, od zachodu - z Serbią i Macedonią, od wschodu ma granicę morską na Morzu Czarnym. Położenie geograficzne powoduje, że Bułgaria leży na skrzyżowaniu szlaków między Europą, Azją i Afryką.

Klimat - Średnia temperatur rocznych waha się w granicach od -3?C do 14?C. Klimat w Bułgarii Płn. jest umiarkowany kontynentalny, a na południu kraju - kontynentalny, przechodzący w śródziemnomorski. Ogólnie klimat jest tu lekki, sprzyjający podróżom przez cały rok.

Ukształtowanie terenu - Bułgaria ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu. Przeważają góry, które pokrywają jedną czwartą jej terytorium. Średnia wysokość terenu wynosi 470 m n.p.m.. Najdłuższy łańcuch górski na Płw. Bałkańskim - Bałkany - ciągnie się z zachodu na wschód, przez całą centralną część kraju. Południowo-wschodnia część Bułgarii to to trzy malownicze łańcuchy - Riła (z najwyższym szczytem na Bałkanach - Musała - 2925 m), Piryn (szczyt Wichren - 2914 m) i Rodopy (Goljam Perelik - 2191 m n.p.m.). Riła i Piryn to łańcuchy typu alpejskiego, natomiast Rodopy są bardziej płaskie. Na północy kraju znajduje się wielka nizina - Dunawska - obejmuje ona obszerne doliny, liczne wzgórza i płaskowyże. Malownicze doliny są rozsiane wśród łańcuchów Bałkanu, a niższe góry tworzą Srednogorje. Najbardziej znaną z dolin jest Dolina Róż, której charakterystyczną cechą jest uprawa odmian róży dającej olejek różany, jak i jego produkcja.

Bułgaria ma bogate zasoby wodne. Największe rzeki to Marica, Iskyr, Tundża, Kamczija i Jantra. Na wybrzeżu Morza Czarnego jest wiele naturalnych jezior. W górach Riła i Piryn jest ogółem około 400 jezior górskich. Bogactwo wodne Bułgarii to także ponad 700 źródeł wód mineralnych, znajdujących się głównie w południowo-zachodniej i środkowej części kraju.  

Flora i fauna - Roślinność Bułgarii charakteryzuje się różnorodnością odmian. Lasy zajmują 35 % terytorium - przeważają lasy liściaste. Strefy lasów iglastych rozciągają się w wyższych partiach gór - są to sosny, świerki, biała i czarna jodła. Typowe dla tego kraju są lasy wzdłuż rzek.

Świat zwierzęcy Bułgarii także jest urozmaicony - jeleń brunatny, sarna i dzik są charakterystyczne dla stref leśnych. W górach przedstawicielami fauny są: tchórz europejski, borsuk, wilk, lis, jak i małe gryzonie. Jest tu 252 odmian ptaków gnieżdżacych się - pelikan-dalmatyniec, białoogoniasty orzeł morski, sęp czarny, orzeł królewski, gęś czerwonoszyja i wiele innych. W Bułgarii jest 97 rezerwatów przyrody i dzikich zwierząt.

Historia - państwo bułgarskie zostało założone w 681 r. przez chana Asparucha, pierwszego bułgarskiego chana. Państwo to zjednoczyło miejscowe plemiona słowiańskie z prabułgarskimi, które przywędrowały z terenów dawnej Protobulgarii (tereny między Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim). W IX w. Bułgaria staje się jednym z najpotężniejszych państw w Europie. Naród bułgarski przyjął chrześcijaństwo w latach 864-866. Po tym akcie historycznym następuje przyjęcie słowiańskiego alfabetu św. św. Cyryla i Metodego, opracowanego przez nich w 855 r. Dalsze dzieje Bułgarii to prawie dwa wieki niewoli bizantyńskiej. W 1185 r. powstało Drugie Cesarstwo Bułgarskie, które szybko przekształca się w silne państwo. W 1204 r. car Kałojan odnosi zwycięstwo nad armią Czwartej Wyprawy Krzyżowej. Pod panowaniem cara Iwana Asena II Bułgaria rozszerza swe terytorium - jej granice rozciągają się do trzech mórz - M. Czarnego, m. Egejskiego i Adriatyku.

W 1396 r. mimo długiego oporu, Turcy opanowują Bułgarię i jej państwowość przestaje istnieć na okres prawie pięciu wieków. W 1878 r., w wyniku Wojny Rosyjsko-Tureckiej i ruchu narodowo-wyzwoleńczego, Bułgaria odzyskuje swoją niepodległość i staje się monarchią konstytucyjną.

We wrześniu 1944 r. wojska radzieckie wkraczają do Bułgarii i w kraju zostaje wprowadzona władza Partii komunistycznej. W 1946 r. demokratyczne rządy zastępują monarchię. W 1989 r. Bułgaria, tak jak inne kraje wschodnio-europejskie, zrywa z totalitarną władzą komunistyczną i rozpoczyna proces przemian politycznych, gospodarczych i socjalnych. Dzisiaj Bułgaria jest republiką parlamentarną i dostojnym członkiem Unii Europejskiej.